Szia Sorstárs!
Szerinted is az otthoni munkavégzésé a jövő? Mennyire marad a a távmunka at életünk része hosszútávon? Hogyan tehetjük hatákonnyá a home officet? Hogyan tehetjük sikeressé és kiegyensúlyozottá az életünket, ha otthonról dolgozunk.
Mai adásunkban tippeket hoztunk nektek az otthoni munkavégzés hatékonyabbá tételéhez.
A Női Sikertréner Sikeres Nők podcast sorozatának 17. részében ismét Kiglics Nadinkával a Karson Consulting munkatársával beszélgetünk, aki már közel 20 éve dolgozik otthonról gyerekei mellől.
Az adásban foglalkozunk azzal, hogy
- a távmunka milyen szerepet fog játszani a jövőben;
- hogyan lehetsz hatékonyabb az otthoni munkavégzés során;
- miért fontos, hogy összeegyeztesd a munkát a saját teendőiddel;
- hogyan lehet a családtagokkal is szinkronizálni a feladatokat;
- hogyan és miért mérd le az egyes feladatok nettó munkaigényét;
- hogyan kezeld a beeső, új feladatokat;
- milyen esetekben lehet szükségünk új helyszínre a távmunka során;
- mennyire befolyásolja a munkavégzést a rend körülöttünk és bennünk és hogy
- hogyan ne vállaljuk túl magunkat.
Bármilyen távmunka, home office vagy otthoni munkavégzés megköveteli az önismeretet, hiszen ha nem vagyunk tisztában a saját erősségeinkkel, gyengeségeinkkel, a saját hatékonyságunk időszakaival, sokkal nehezebben tudjuk megtervezni a saját munkabeosztásunkat, a magánéleti és munkahelyi feladatainkat. A család és munka egyensúlya amúgy is kényes kérdés, de hogyan jöhetünk jól ki ebből, ha mindezt nehezíti, hogy a család és munka élettere összemosódik?
Ha a te is egyre többet távmunkázol és szükséged van valóban használható ötletekre, mindenképp hallgasd meg az adást!
- Csak klikkelj a lejátszás gombra, vagy
- Soundcloudon gépről/ telefonról keress rá a „Női Sikertréner” vagy a „Sikeres Nők” elnevezésekre.
- Androidos telefonnal letöltheted magát az ingyenes Podcast Addict applikációt, ahol a „Sikeres Nők”-re rákeresve szintén megtalálsz bennünket.
- iPhone-ról az iTunes podcastek között keress bennünket.
Útravaló
Összeszedtem néhány ötletet, amelyek a távmunka hatékonyságát segíthetik. Itt a mai útravalód:
- Ha ismered magad, jobban fogod tudni, a nap melyik szakaszában vagy hatékony. Ehhez megfelelő önismeret szükséges.
- Távmunka esetén sajnos hajlamosak vagyunk torzítani. Vezess naplót arról, hogy mikor mit csinálsz és az pontosan mennyi ideig tart. Mindent írj fel, mert ezzel a méréssel pontosan tudni fogod, hogy valójában hogyan dolgozol és később könnyebben be tudod osztani az idődet. Ez segíthet a halogatás elkerülésében is.
- Ha távmunkában dolgozol, szinkronizálnod kell az életed különböző területeit, azaz össze kell vezetned a magánéleti eseményeket, feladatokat és a munkahelyieket is. Erre nagyon jók a családi naptárak.
- Távmunka esetén fontos, hogy megtervezd a napjaidat, a heteidet, de akár a hónapjaidat is jó előre.
- A munka szempontjából aktív időszakaidat valóban munkára fordíts. Ha tudod, hogy éjszaka tudsz hatékonyan dolgozni, akkor ne ilyenkorra időzítsd a mellékes tevékenységeidet.
- Egy új típusú feladatnál végezz pontos mérést: figyeld meg, írd fel, mennyi időbe tellett az elvégzése. Így később a hasonló típusú munkáknál könnyebben be tudod majd osztani az idődet.
- A távmunka hatékonyságát növeli, ha időként helyet váltasz: menj el egy Co-working irodába, kávézóba, vagy teremts meg egy igazi munkasarkot, hogy felfrissítsd a munkakörülményeidet és valóban legyenek olyan helyek, amelyek tényleg csak a munkával köthetők össze.
- Tervezd be a szüneteket is. Szünet nélkül ugyanis távmunka esetén sem lehet hatékonyan dolgozni. Ezek a szünetek lehetnek egy film megnézése, egy edzés, egy séta a kutyával, játék stb. Ennek köszönhetően rövidebb-hosszabb időre feltöltődsz.
- Nézd meg azt is, pontosan mennyi időre kapsz energiát a szüneteidtől, így jobban be tudod osztani, milyen gyakran is van szükséged rájuk.
- Távmunka esetén is rendszerezd a munkáidat. Használj mappákat mind a gépeden, mind a polcodon a munkádtól függően. A rendszerezettség és rend alapja a hatékony munkavégzésnek.
- És végül ne feledd, ahhoz, hogy ne vállald túl magad, tudni kell nemet mondani! Ha ennek megtanulásához segítségre van szükséged, akkor kérj.
- De ha az elhangzottakkal kapcsolatban is lenne kérdésed, keress meg nyugodtan.
Neked mit adott a mai adás? Mit tanultál belőle? Írd le magadnak! Sőt, ha kedved van, írd meg nekem is! Igazán kíváncsi vagyok.
Kapcsolódó cikkem
☞ Maximalizmus – 5+1 módszer, ami segít a leküzdésében