Sikeres párkapcsolati kommunikáció: A dialógus készségének fontossága

Life coach Budapest

A dialógus a vesszőparipám, ugyanis ez az alapja a sikeres párkapcsolati kommunikációnak. Ha megtanulnánk dialógusban lenni egymással, akkor mind a párkapcsolatainkban, mind a szülő-gyerek kapcsolatainkban rengeteget javulna a helyzet. Sok párkapcsolati konfliktus esetén a megoldás kulcsa a dialógus. Nem az egyszerű, sablonos kommunikációról beszélek, hanem arról, amikor valóban dialógusba kerülünk és maradunk is egymással.

Amikor párokkal dolgozom, az egyik legfontosabb feladat, hogy tisztítsuk a teret, azaz megtanítsuk a párt a fentiekre, akár az érzelmeik, akár az igényeik, akár a testi szükségleteik mentén. Ezt a dialógusba kerülést több fázisra bontottam annak érdekében, hogy értelmezhetővé váljanak azok a készségek, amelyek elengedhetetlenek a sikeres párkapcsolati kommunikáció kialakításához. (További cikkekben részletesen kívánok foglalkozni mindegyik lépéssel külön külön. Ha úgy érzed elakadásod van a sikeres párkapcsolati kommunikáció területén, a cikkek segítségével le tudod ellenőrizni, hol is akad el a folyamat)

Mit nevezek dialógusnak?

Azt a folyamatot, amelyben a két fél valóban kapcsolódni tud egymáshoz, megosztja egymással a valódi érzelmeit, érzéseit, igényeit. A dialógus nem a játszmákról, nem manipulációról szól; a dialógus az Itt és Mostból indul ki, és nem kapcsolódik össze a múltbeli sérelmekkel vagy a jövő félelmeivel.

A sikeres párkapcsolati kommunikáció lépései

1. Kapcsolódás önmagunkhoz

Az első és legfontosabb lépés, hogy felismerjük: mi zajlik bennünk, azaz tudatosítanunk kell az érzelmeinket, fel kell ismernünk a testi és érzelmi szükségleteinket és meg kell próbálnunk tisztán megfogalmazni az igényeinket. Rengetegen már itt elakadnak.

Az önmagunkkal való kapcsolódás képessége nélkül viszont a sikeres párkapcsolati kommunikáció nem alakulhat ki, hiszen ha nem tudjuk megfogalmazni a saját igényeinket, akkor hogyan tudnánk azt kommunikálni a másik felé? Amennyiben nem egyértelmű számunkra sem, hogy mi is a valós problémánk, sérelmünk, igényünk az adott helyzetben, akkor valószínűleg nem azt fogjuk képviselni a másik felé, hanem sokkal inkább elkerülő, torzított, manipulatív módon fog tudni utat törni magának ez az igényünk. Tipikusan így indulnak el a párkapcsolati játszmák. Ahelyett, hogy nyíltan ki tudnám fejezni, hogy elfogadásra, bátorításra van igényem az adott helyzetben, duzzogás vagy hibáztatás által igyekszem a másiktól elvenni a vágyott elismerést, támogatást. Ismerős?

párkapcsolati kommunikáció
Sikeres párkapcsolati kommunikáció

2. Az igények megfogalmazása

Ha már tudjuk, mit érzünk, mi zajlik bennünk, a következő lépés ezek kifejezése annak érdekébe, hogy sikeres legyen a párkapcsolati kommunikációnké és az üzenetünk érthető, ne pedig támadó legyen a másik fél számára. Ehhez alapvetően három dologra van szükség: térre és időre, hogy ezt az igényt megtudjunk jeleníteni. (lehet nem a reggeli rohanás közben van ennek helye). Olyan mértékű érzelmi szabályozási képességre, hogy ne üvöltse tegyem ezt meg, valamint az az asszertív kommunikáció elemeinek tudatos használatára. Ezen a ponton a következők segíthetnek:

  • Kerüljük a vádaskodó „te” üzeneteket,
  • Fogalmazzunk tisztán, egyszerűen, az érzéseinkre és igényeinkre koncentrálva.

A következő cikkemben hosszabban beszélek erről a lépésről.

3. Értő meghallgatás

Amikor a másik megosztja velünk az érzéseit, képesnek kell lennünk arra, hogy valóban meghallgassuk őt. Ez azt jelenti, hogy nem kezdünk el értelmezni, kombinálni vagy védekezni, csak meghallgatjuk a másikat. Ez a fázis különösen nehéz lehet, mert sokan azonnal védekezésbe vagy vádaskodásba kezdenek. Minél kritikusabb környezetből jöttük, annál gyorsabban bekapcsol a védekezésünk és ahelyett, hogy a másik nehézségét hallanánk meg a helyzetben, a saját énképünk „megvédésével” vagyunk elfoglalva. Ez tuti nem támogatja, hogy sikeres legyen az adott párkapcsolati kommunikációnk.

párkapcsolati kommunikáció dialógus értő figyelem lány nagy füllel figyel

4. és 5. Visszacsatolás és megosztás

A befogadott üzenetek feldolgozása után fontos, hogy megtudjuk figyelni, hogyan hatott ránk, amit a másik mondott. Természetesen ebben a lépésben is fontos az önmagunkhoz való kapcsolódás képessége (lásd 1. lépés) illetve a sikeres érzelmi szabályozás, hiszen ezeket az érzéseket és gondolatokat érdemes megosztani a partnerünkkel, de úgy, hogy azok szintén ne támadóan érkezzenek meg a másik fél számára. (lásd 2.lépés) A visszacsatolás és megosztás elengedhetetlen része, hogy elismerjük és validáljuk a másik érzéseit, megéléseit még akkor is ha az szöges ellentétben van a mienkkel. Validálás, elismerés nélkül nem fog létrejönni a valódi dialógus, azaz nem lesz sikeres a párkapcsolati kommunikáció.

6. Kölcsönös validálás

Ha jól csináltuk, a folyamat végén mindkét fél számára egyértelművé válnak az igények, és egy olyan közös tér alakul ki, ahol a felek képesek egymás iránt szeretetteljesen és elfogadóan kapcsolódni.

A dialóguskészség fejleszthető

Bár a tökéletes dialógus ritka, hiszen amint látod, mindkét félnek nagyon is észnél kell lennie az adott helyzetben és szükségesek hozzá bizonyos készségek, képességek, de a jó hír az, hogy ezek a készségek fejleszthetőek. Fontos tudatosítanunk azonban, hogy az erre való rátanulás és maga a dialógus is egy lassú folyamat, amely külön figyelmet és gyakorlást igényel. Egy-egy mélyebb beszélgetés során tehát ne az legyen a cél, hogy azonnal megoldjunk minden problémát, hanem hogy megértsük egymást és valódi kapcsolódást hozzunk létre.

társfüggőség teszt kontrolláló dependens személyiség párkapcsolati kommunikáció

Amikor párokkal vagy családtagokkal dolgozom, gyakran megfigyelem, hogy ahhoz, hogy valódi dialógusba kerüljenek a felek, nagyon le kell lassítanom őket. Ennek oka, hogy ilyenkor inkább az érzelmi réteg felszínre hozására törekszünk és annak kitisztázásra, annak az érdekében, hogy eljussunk a tényleges igények szintjéig. Például egy egyszerű mondat, mint például a „Nem figyelsz rám,” valójában számos réteget tartalmazhat:

  • Mögötte lehet egy érzés: „Elhagyatottnak érzem magam, ha nem figyelnek rám.”
  • Egy igény: „Figyelmet szeretnék.”
  • Egy tapasztalat: „Korábban sem figyeltek rám, amikor szükségem lett volna rá.”

A dialógus során ezeket a rétegeket feltárjuk, megvizsgáljuk, és igyekszünk az alatta lévő gyakran igen egyszerű igazságot megfogalmazni . Ez a folyamat időigényes, de rendkívül hatékony, mert megteremti a kapcsolódás mélyebb szintjét és lehetőséget ad arra, hogy a párok, beszélgető partnerek végre igazán lássák egymást. Ezekben a törékeny és gyöngéd pillanatokban épül, mélyül a kapcsolat és párkapcsolati kommunikáció is.

A dialógus és a biztonságos kapcsolódás

A sikeres párkapcsolati kommunikáció nemcsak az érzelmi köteléket erősíti, hanem biztonságot is teremt a kapcsolatban. Ha mindkét fél tudja, hogy a másik őszintén kifejezi igényeit, és nyitott azok meghallgatására, a kapcsolat stabilabbá és szeretetteljesebbé válik. Ez különösen igaz a szülő-gyerek kapcsolatra, ahol a gyermek megtanulja, hogy az érzéseit, igényeit szabad kifejeznie, mert a szülő érti és validálja azokat.

Mi történik, ha a dialógus megszakad?

Ha a dialógus tartósan megszakad, izoláció alakul ki. Az izoláció során a valódi igények mentén nincs kapcsolódás a másikkal, egyedül maradunk az érzelmi nehézségeinkkel, ami hosszútávon a magány érzéséhez, frusztrációhoz és végső soron elhidegüléshez vezethet. Egy párkapcsolatban például, ahol a felek nem tudják megbeszélni az igényeiket, emiatt is gyakoriak a félreértések és a konfliktusok. Mert ahelyett, hogy a probléma megoldására fókuszálnának, a felek védekeznek vagy támadnak, ami tovább mélyíti a szakadékot közöttük.

Párkapcsolati kommunikáció

Hogyan lépjünk újra dialógusba?

  1. Ismerjük fel az elakadást: Tudatosítsuk, hogy valami nincs rendben, és fogalmazzuk meg, miért nem működik a párkapcsolati kommunikáció. Melyik lépésnél akadtok el újra és újra?
  2. Kérjünk időt: Ha túl erős érzelmekkel vagyunk telítve, adjunk magunknak időt arra, hogy lehiggadjunk és újra meg tudjuk találni az érzelmi egyensúlyt.
  3. Térjünk vissza a beszélgetéshez: Mondjuk el a partnerünknek, miért volt nehéz számunkra a korábbi helyzet, és hogyan szeretnénk újra beszélgetést kezdeményezni.
  4. Fókuszáljunk a jelenre: Ne a múltbéli sérelmeket vagy a jövőbeli félelmeket hozzuk elő, hanem az aktuális helyzetre koncentráljunk.

„Kapcsolatban sérülünk, kapcsolatban gyógyulunk.”

Popper Péter

A valódi dialógus, a valódi kapcsolódás gyógyító erejű. Nemcsak abban segít, hogy jobban megértsük egymást, hanem abban is, hogy elmélyítsük a kapcsolatainkat. Egy-egy sikeres párkapcsolati kommunikáció után a felek meghallgatottnak, megértettnek és szeretettnek érzik magukat, hiszen ez az a pont, ahol a szeretet és a jó szándék felszínre kerül, ahol a kapcsolatok újra virágzásnak indulhatnak.

Ezért érdemes időt és energiát szánni a dialógus készségének fejlesztésére. Ez nemcsak a párkapcsolatokban, hanem az élet minden területén – a munkahelyen, a barátságokban és a családban – egyaránt megváltoztathatja a kommunikáció minőségét. A dialógus tehát tanulható, és minden gyakorlattal egyre könnyebbé válik. Az eredmény pedig mindenképp megéri.

Gyere és csatlakozz a Kötődési zavarral élők zárt Facebook csoportjához is, amelyet azzal a céllal hoztam létre, hogy segítséget kérhess, tanulhass tőlem és másoktól, valamint hogy megoszthasd a saját megéléseidet is.

Kérd a Tudatos Megújulás Programomat is, amely nagyon sokat segíthet önmagad feltérképezésében és a társfüggőség leküzdésében is.

Neked is ismerősek a fenti problémák? Szívesen változtatnál is rajtuk, de szeretnél a saját ütemedben haladni, és mindezt pénztárcabarát módon az otthonod kényelméből?  Akkor ne habozz! 
Tudatos Megújulás Programot neked készítettem. 

Amennyiben kérdésed lenne a programmal kapcsolatban, a Facebookon és az Instagram-oldalamon is elérsz.

Ha pedig hasznosnak találtad a cikket, oszd meg a barátaiddal.

0 hozzászólás a(z) “Sikeres párkapcsolati kommunikáció: A dialógus készségének fontossága” című bejegyzéshez

Ha elsőkézből szeretnél értesülni az újdonságokról, iratkozz fel a hírlevemre!

* kötelező mező