Minden emberi kapcsolatban ott él az igény a kapcsolódásra, a szeretetre, az elfogadásra, az odafordulásra. Ez a kötődési szükséglet velünk születik és egész életünkön át végigkísér. Ám ha ez az igény nem teljesül, különösen a párkapcsolatainkban, könnyen elindulhat egy fájdalmas folyamat: a negatív spirál.
Az alapvető kötődési szükségletek, amelyek minden embernél megjelennek a következők:
- Akarva legyek.
- Értékelve legyek.
- Érezzem, hogy a másiknak számít az én igényem.
- Tudjam, hogy számíthatok a másikra, hogy ott lesz nekem, ha bajban vagyok.
- Tudjam, hogy a másik bízik bennem.
- Tudjam, hogy megfelelek a másiknak, jó tudok lenni neki.
- Érezzem, hogy érzelmileg támogatva vagyok a kapcsolatban.
- Tudjam, hogy az igényeim fontosak a másiknak.
- Érezzem, hogy a másik vágyik rám.
- Érezzem, hogy a másik elismeri a szükségleteimet.
- Érezzem, hogy a másiknak fontos az, ami nekem az.
- Tudjam, hogy képes vagyok helyreállítani a kapcsolatot, ha nehézség van köztünk.
Ezek azok a velünk született igények, amelyek ha nem teljesülnek, egy negatív ciklus elindítói lehetnek.
A negatív spirál lényge
A „negatív spirál” koncepciója – amelyet a szakirodalomban „negatív ciklusként” is említenek – Dr. Sue Johnson nevéhez fűződik, aki az Érzelemközpontú Párterápia (EFT) megalkotója. Johnson szerint a konfliktusaink nagy része mögött nem konkrét problémák, hanem megsérült kötődési szükségletek húzódnak.
Ebben a cikkben azt mutatom meg, hogyan alakul ki ez a negatív spirál, hogyan ismételjük újra és újra a gyermekkori kötődési sérüléseinket, és mi az, ami segíthet ebből kilépni.
A kötődés fájdalma és a negatív spirál kezdete
A kapcsolatainkban az egyik legfájdalmasabb élmény, amikor azt érezzük, a másik nem szeret, nem fogad el, vagy nem érhető el számunkra. Ilyenkor megsérül a kötődési biztonságunk, a testünk, az idegrendszerünk pedig azonnal reagál: Szorongunk, megijedünk, fájdalmat érzünk.
Ahogy a fizikai fájdalom jelzi a testnek, hogy baj van, úgy az érzelmi fájdalom is jelzi, hogy a kapcsolódásunk megingott. Ösztönösen megpróbálunk tenni valamit hát, hogy visszakerüljünk a szeretet, az elfogadás, a közelség állapotába.
Ez lehet sikeres, és akkor a kapcsolat megerősödik. De ha nem kapunk válaszként megnyugtató odafordulást, ha gyerekkorban sem tanultuk meg, hogyan lehet jól visszakapcsolódni, akkor jön a negatív spirál. Mire is gondolok?
Ha gyerekkorban sérült a kötődés és megszakadt ez a fajta visszakapcsolódási lehetőség, mert a másik – jellemzően a szülő – nem volt elérhető, és/vagy mert agresszióval vagy elutasítással reagált a közeledésünkre, akkor az a törekvésünk, hogy újra egyensúlyba kerüljünk, már gyermekként kudarcba fulladt. Ez a sikertelenség alakította ki a kötődési sérülésünket, és ezt visszük tovább felnőttkorba.”
Hogyan indul be pontosan a negatív spirál?
A negatív spirál – vagyis a negatív ciklus – mindig egy fájdalmas érzéssel kezdődik: szomorúság, ijedtség, szégyen, csalódás. Ilyenkor aktivizáljuk magunkat – de nem jól. Mert a reakciónkat már nem a jelen helyzet, hanem a múlt tapasztalásai vezérlik.
És itt lépnek be a különböző kötődési stílusok a képbe:
Az elkerülő kötődésű fél gyakran bezárkózik, kivonul, érzelmileg elérhetetlenné válik, ha veszélyben érzi a kapcsolódást. Ezzel viszont azt az üzenetet küldi: „nem számítasz”, „nem érdekel”, ez pedig tovább fokozza a másik fájdalmát.
A szorongó kötődésű partner ezzel szemben elkezd követelőzni, hibáztatni, érzelmileg túlreagálni, hogy kicsikarja a figyelmet, a megnyugtatást. Ám ez a kritika, harag és túlfűtöttség még inkább visszahúzódásra sarkallja a másikat.
A dezorientált kötődésű fél reakciói kiszámíthatatlanok: egyik pillanatban támad, másikban visszahúzódik, mintha nem lenne mintája arra, hogyan reagáljon. Ez a fajta reakció sokszor abból fakad, hogy a gyermekkori környezet kiszámíthatatlan volt és érzelmileg nem biztonságos.
A negatív spirál nem a te hibád, de felelősséged van benne
Fontos tudni: ezek a reakciók nem tudatos döntések. A kötődési sérüléseink automatikusan beindítják a zsigeri válaszainkat, felnőttként viszont már van lehetőségünk felismerni, mi zajlik bennünk és a másikban.
A kulcs a tudatosítás:
- Mi történik velem, amikor úgy érzem, nem figyelnek rám?
- Mit csinálok ilyenkor? Visszahúzódom? Kritikus leszek?
- Hogyan hat ez a másikra? Milyen választ provokál ki belőle?
Ezzel a belső munkával elkezdhetjük megtörni a negatív spirált, hiszen a jó hír az, hogy nem vagyunk oda véglegesen bezárva.
A pozitív kötődés lehetősége – a kilépés a spirálból
Ha felismerjük a saját működésünket, ha vállaljuk a felelősséget a reakcióinkért, és ha képesek vagyunk új viselkedési mintákat tanulni, akkor elindulhat a gyógyulás. Mondok néhány konkrét lépést, amely a fentieken túl segíthet.
- Figyeld meg a saját reakcióidat. Mikor zárkózol be? Mikor támadsz? Ne ítéld el magad, csak figyeld meg.
- Tanulj meg szünetet tartani. Ahelyett, hogy azonnal reagálnál, vegyél egy mély levegőt. Adj időt magadnak gondolkodni.
- Kommunikáld az érzéseidet „én” üzenetekben. Például: „Megijedtem, amikor elhallgattál. Azt éreztem, hogy nem vagyunk kapcsolódásban.” (Ehhez itt találsz további segítséget.)
- Gyakorold a kíváncsiságot a másik iránt. Mi lehet az ő reakciója mögött? Félelem? Szomorúság? Elutasítottság?
- Kérj visszajelzést. Kérdezd meg a másiktól: „Tudsz most kapcsolódni? Jó, ha folytatjuk, vagy kell egy kis idő?”
- Ha elrontottad, kérj bocsánatot. A javítás maga is kötődést épít.
- Fordulj szakemberhez, ha kell. A problémáid nem feltétlenül oldódnak meg maguktól, viszont a kötődési minták átírhatók. Különösen, ha a társad biztonságosan kötődő és/vagy hajlandó veled együtt dolgozni ezen.
„A kapcsolataink nem problémák, hanem helyek, ahol a sebeink begyógyulhatnak.” (Dr. Sue Johnson)
A negatív spirál nem végzet, ne kőbe vésett, örökre rajtunk maradó átok. Ez egy ismétlődő minta, amelyet a legtöbb esetben észrevétlenül hozunk magunkkal a gyerekkorból. De ha megérted, hogyan működik, és te mivel járulhatsz hozzá a változáshoz, akkor képes lehetsz és új módon kapcsolódni.
Első lépésként tehát halld meg önmagadat, és utána – újra – a másikat. Ha ez nehezen megy, vagy szeretnéd jobban érteni, hogyan hat rád a saját kötődési mintád, és hogyan léphetsz ki a negatív spirálból, csatlakozz a Kötődési zavarral élők zárt Facebook csoportjához, amelyet azzal a céllal hoztam létre, hogy segítséget kérhess, tanulhass tőlem és másoktól, valamint hogy megoszthasd a saját megéléseidet is.
Kérd a Tudatos Megújulás Programomat is, amely nagyon sokat segíthet önmagad feltérképezésében és a társfüggőség leküzdésében is.
Neked is ismerősek a fenti problémák? Szívesen változtatnál is rajtuk, de szeretnél a saját ütemedben haladni, és mindezt pénztárcabarát módon az otthonod kényelméből? Akkor ne habozz!
A Tudatos Megújulás Programot neked készítettem.
Amennyiben kérdésed lenne a programmal kapcsolatban, a Facebookon és az Instagram-oldalamon is elérsz.
Ha pedig hasznosnak találtad a cikket, oszd meg a barátiddal is.